Синусова тахикардия. Лечение и лекарства. Надкамерна и пароксизмална

Какви лекарства за синусова тахикардия се изписват при лечението ѝ. Коя е по-опасна: пароксизмална тахикардия или надкамерна тахикардия?

Тахикардия означава сърцебиене. Не е самостоятелно заболяване, а симптом. Нормално за минута сърцето се свива (изпомпва кръв) 60 – 90 пъти, патологичната граница е от 100 удара в минута (У/М). Над тези стойности имаме ускорен сърдечен ритъм. Това се случва по различни начини и причини, затова се различат два вида и три форми на тахикардия. Вижте ги в таблиците ни.

ВИДОВЕ ТАХИКАРДИЯ
ПАРОКСИЗМАЛНА НЕПАРОКСИЗМАЛНА
остър пристъп хронично състояние
започва и спира рязко, неочаквано, без предвестник постоянно или на редуващи се периоди 1:1 ускорен и нормален ритъм
ритъм с честота 120 – 220 У/М ускоряване в пределите на 100 – 130 У/М
ФОРМИ НА ТАХИКАРДИЯ
СИНУСОВА типичен здрав физиологичен отговор на физически и емоционални натоварвания или симптом на други заболявания като треска, хипертиреоза, анемия, тревожни състояния и др.
НАДКАМЕРНА нарушено предаване на импулс между предсърдието и АВ-възела, белег за органични заболявания на сърцето
КАМЕРНА ускоряване на съкращенията под влияние на импулс от камерите, бележи тежки сърдечни патологии

Надкамерната се проявява в няколко разновидности: синоатриална, предсърдна, АВ-възлова и WPW-синдром.

Причини за тахикардия, включително и след хранене

Тахикардията бива физиологична – реакция на натоварване, и патологична – реакция на болест.

  1. Физиологичното сърцебиене под влияние на умора или стрес е често явление. Съпровожда се с изпотяване, кръвно, остра болка в гърдите, паника. Изглежда страшна, но е безопасна.
  2. „Вегетативно“ сърцебиене – същите симптоми могат да се получат поради моментно нарушение на вегетативната нервна с-ма. В такива случаи се определя вегетат.-съдова дистония, отново състояние с нисък риск. По-ефективна е намесата на психотерапевт, отколкото изписването на лекарство.
  3. Патологично сърцебиене – ред болести пораждат тахикардия. Една част от тях са свързани със сърцето, друга – напълно различни като ревматизъм, анемия, невроза, тиреотоксикоза.

Патологичното – болестно, сърцебиене може да се проявява като криза или да е периодично (два вида). Според мястото може да бъде синусово, камерно и надкамерно (три форми).

  • При събуждане, сутрин: в ранните утринни часове се активина симпатичната нервна с-ма, която изхвърля в кръвта хормони на стреса. Друга причина за тахикардия при събуждане е рязкото ставане от леглото. Барорецепторите не успяват да се адаптират към вертикалното положение.
  • Нощна тахикардия: нощем пулсът се разрежда, но не и при употреба на психостимулатори под формата на напитки, кафе, вълнуващи филми, пушене, продължаващ стрес. При хора с наднормено тегло се наблюдава краткотрайно спиране на дишането, което също е причина за сърцебиене;
  • Тахикардия в покой: винаги е симптом на заболяване, не е задължително да е сърдечно. Пулсът се ускорява при възпалителен процес, инфекция, треска, астма (заради лекарствата), дефицит на желязо и по много други причини;
  • Тахикардия след хранене: употребата на определени храни и напитки, особено в голямо количество, заставят сърцето да бие по-бързо. Те пораждат дори неприятно чувство в гърдите. Самото преяждане е провокатор, освен това – кофеин, захар, алкохол, въглехидратна и мазна храна, продукти с тирамин, който регулира кр. налягане.

    Храненето може доста да натовари сърцето

Как се лекува

  • При физиологична тахикардия е необходимо да се отстрани факторът – провокатор, например стресът, преумората, кафето, напитките, неправилната храна.
  • При патологична тахикардия ключов подход е да се въздейства върху болестта – провокатор. Например при болна щитовидна жлеза пулсът ще се ускорява, докато не се отрегулират хормоните.

Каквато и да е тахикардията, ще помогнат успокояване, почивка, премахване на черните мисли, противодействие на страха и адекватна реакция спрямо проблема.

Лечение с лекарства

Когато синусовата тахикардия причинява дискомфорт или е постоянна, може да се наложи медикаментозно лечение. Лекарите често предписват бета-блокери като метопролол или атенолол. Тези медикаменти забавят сърдечната честота и намаляват силата на сърдечните съкращения, облекчавайки симптомите на тахикардията.

Калциевите антагонисти като верапамил или дилтиазем са друга опция. Те работят по различен механизъм, но също помагат за контролиране на сърдечния ритъм. В някои случаи, особено при неподходяща синусова тахикардия, лекарите може да предпишат ивабрадин – медикамент, който специфично забавя електрическата активност в синусовия възел.

Важно е да се отбележи, че изборът на лекарство зависи от индивидуалните особености на пациента, наличието на други заболявания и потенциалните странични ефекти. Някои хора може да се нуждаят от комбинация от медикаменти за оптимален контрол на симптомите. Винаги трябва да се следват указанията на лекаря и да се съобщава за всякакви нежелани реакции.

Медикаментозното лечение се основава на строго специализирани лекарства за сърце. Това са препарати, които забавят ритъма на сърцето чрез забавяне на импулсите, чрез блокиране на натриевите и калиевите канали и по други специфични начини. Чували сте за бета-блокери, които са стандартни при превъзбуждане на сърцето. Те блокират адреналина, който също е виновник за сърцебиенето. Други лекарства отпускат съдовите стени, пропускат повече кръв и така повлияват ситуацията.

Извън специалните лекарства са много важни успокоителните и седативите. Също и билковите продукти, които са безопасни и много ефикасни.

Билки за лечение на тахикардия

Билките са безценен помощник при сърцебиене. Особено успокоителните могат напълно да заместят синтетичните химикали и да намалят натоварването при пациенти, които така и така приемат голям брой медикаменти. Други лечебни растения повлияват кръвното, съдовите стени, просвета на съдовете, тяхното замърсяване (плаки), както и на кръвта.

Интересен в това отношение е Демир бозан, който съчетава билки и от двата визирани типа – и за облекчаване на физическите симптоми, и за успокояване. Освен това сборът почиства кръвта и съдовете, профилактира атеросклероза. Билките могат да се пият продължително време – те са високо ефективни и напълно безопасни.

Симптоми и особености

Надкамерна тахикардия: пароксизмалната се характеризира с внезапно пристъпообразно увеличаване на честото на съкращения на сърдечни мускул до 250 У/М. Правилният ритъм се съхранява.

Синусова тахикардия: за диагностициране на този вид е достатъчно превишаване на ритъма над 90 У/М и като допълнение: периодично завиване на свят, рядко – загуба на съзнание, мушички пред очите, дискомфорт, може болка в сърдечна зона, задух при натоварване.

Пароксизмална тахикардия: вид аритмия на пристъпи с драматично ускоряване на биенето и заместване на нормалния синусов ритъм. Има спонтанен старт и край, различна продължителност.

Още информация и източници на английски: Какво причинява пароксизмална тахикардия, причини; * Как се лекува синусова тахикардия? * Кое предизвиква надкамерна тахикардия?

Последствия

Тахикардията е сериозен симптом. Усложненията прогресират към формиране на тромби, сърдечна недостатъчност, нарушение на съзнанието, припадъци. Тежестта на състоянието и последствията зависят от причината – конкретното заболяване, което причинява сърцебиене.

Общи усложнения са емболия – съсиреци, които могат да причинят инсулт: инфаркт, нарушаване на мозъчното кръвообращение и на това в сърцето – състояния, които създават риск от смърт.

Вижте непременно и ТОВА: Какво се пие при сърдечна невроза? Симптоми, признаци и лечение на болки в сърдечната област и прескачане на сърцето.

Какво е синусова тахикардия. Доколко е сериозна?

Синусовата тахикардия е състояние, при което сърцето бие необичайно бързо – над 100 удара в минута при възрастни в покой. Това се дължи на ускорена електрическа активност в синусовия възел – естествения пейсмейкър на сърцето. Обикновено това е нормална реакция на организма при физическо натоварване, стрес или тревожност. Проблем възниква, когато тахикардията се появява без очевидна причина или продължава дълго време.

Въпреки че звучи тревожно, в повечето случаи синусовата тахикардия не е сериозно състояние. Тя рядко води до усложнения, особено ако е краткотрайна. Все пак, продължителните епизоди могат да отслабят сърдечния мускул с течение на времето. Затова е важно да се установи причината и да се потърси лечение, ако симптомите са упорити или смущаващи.

Някои хора може дори да не усетят тахикардията, докато други изпитват задух, замаяност, гръдна болка или сърцебиене. Жените на около 30-годишна възраст са по-склонни да развият т.нар. неподходяща синусова тахикардия – състояние, при което сърцето реагира прекомерно дори на леки стимули. Макар и неприятно, това рядко е живото застрашаващо.

Разлика между синусова, пароксизмална и надкамерна тахикардия

Макар че всички те водят до ускорен пулс, синусовата, пароксизмалната и надкамерната тахикардия имат различни характеристики и причини. Синусовата тахикардия произлиза от синусовия възел и обикновено е постепенна – сърдечната честота се увеличава и намалява плавно. Тя може да продължи от няколко минути до часове или дни.

От друга страна, пароксизмалната надкамерна тахикардия (ПНКТ) започва и спира внезапно, оттам и името „пароксизмална“. Тя се дължи на електрически кръг извън синусовия възел, обикновено в предсърдията. ПНКТ често води до много по-бърз пулс – до 250 удара в минута, и епизодите обикновено траят от няколко минути до няколко часа.

Надкамерната тахикардия е общ термин, който включва всички бързи сърдечни ритми, произхождащи над камерите, включително синусовата тахикардия и ПНКТ. Тя може да бъде постоянна или пароксизмална. Важно е да се отбележи, че докато синусовата тахикардия обикновено е нормална реакция на организма, другите форми на надкамерна тахикардия често са резултат от сърдечни аномалии и може да изискват по-сериозно лечение.

Стандартни методи на лечение

Лечението на синусовата тахикардия обикновено започва с идентифициране и третиране на основната причина, ако има такава. Това може да включва коригиране на дехидратация, лечение на инфекция или анемия, или справяне със стрес и тревожност. В много случаи, отстраняването на причината е достатъчно за нормализиране на сърдечния ритъм.

Ако симптомите продължават, следващата стъпка обикновено включва промени в начина на живот. Това означава намаляване на приема на кофеин и алкохол, отказване от тютюнопушене, подобряване на съня и практикуване на техники за релаксация. Редовната умерена физическа активност също може да помогне за укрепване на сърцето и подобряване на общото му функциониране.

В случаите, когато тези мерки не са достатъчни, се прибягва до медикаментозно лечение, както беше описано по-горе. При много редки случаи на упорита неподходяща синусова тахикардия, която не се повлиява от други методи, може да се обмисли процедура, наречена катетърна аблация. Тази минимално инвазивна процедура използва топлина или студ за модифициране на електрическата активност в синусовия възел.

Как да се справим в домашни условия?

Справянето със синусовата тахикардия у дома започва с разпознаване на симптомите и установяване на потенциалните тригери. Водете дневник на епизодите, отбелязвайки кога се появяват и какво правите в този момент. Това може да помогне за идентифициране на модели и избягване на провокиращи фактори.

Когато усетите епизод на тахикардия, опитайте техники за забавяне на сърдечния ритъм. Дълбокото, бавно дишане може да помогне – вдишвайте бавно през носа за 4 секунди, задръжте за 4 секунди и издишайте през устата за 4 секунди. Потапянето на лицето в студена вода за няколко секунди също може да предизвика рефлекс, който забавя сърцето.

Поддържането на добра хидратация е ключово, тъй като дехидратацията може да провокира тахикардия. Пийте достатъчно вода през целия ден. Ограничете приема на стимуланти като кофеин и никотин, особено в следобедните и вечерните часове. Практикуването на техники за релаксация като медитация или йога може да помогне за намаляване на стреса и тревожността, които често са свързани с тахикардия.

5/5 - (2 votes)

Enjoyed this post? Share it!

 

3 коментара по “Синусова тахикардия. Лечение и лекарства. Надкамерна и пароксизмална

  1. Майка ми имаше пароксизмална тахикардия. Аз така и не успях за отлича от синусова тахикардия, но е ужасно!

  2. Синусова тахикардия е по-лекото, надкамерна тахикардия е сериозна работа, показва болно сърце. Мъжът ми 20 години сърдечно болен.

  3. Имам прескачане на сърцето и аритмия, това тахикардия ли е. Помага ми валидол и успокоителен чай.

Молим, коментирайте!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *